Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) snizila je prognozu privrednog rasta Srbije na 1,4 odsto za ovu i 1,7 odsto za iduću godinu, navodeći da su pred Beogradom brojni izazovi.Srpska ekonomija je, zahvaljujući izvozu, evidentirala rast bruto domaćeg prozivoda (BDP) od 2,7 odsto u prvom kvartalu, ali i svega 0,2 odsto u drugom. Ozbiljni fiskalni problemi i visok nivo nenaplativih zajmova (20 odsto ukupnih kredita) ozbiljno utiču na privredu Srbije.
Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) snizila je prognozu privrednog rasta Srbije na 1,4 odsto za ovu i 1,7 odsto za iduću godinu, navodeći da su pred Beogradom brojni izazovi.
Srpska ekonomija je, zahvaljujući izvozu, evidentirala rast bruto domaćeg prozivoda (BDP) od 2,7 odsto u prvom kvartalu, ali i svega 0,2 odsto u drugom. Ozbiljni fiskalni problemi i visok nivo nenaplativih zajmova (20 odsto ukupnih kredita) ozbiljno utiču na privredu Srbije, navodi se u saopštenju na sajtu banke.
Srbija ove godine beleži i pozitivne i negativne rezultate, navodi EBRD. Podaci iz prve polovine godine pokazuju da je izvoz podstakao privredni oporavak, pre svega zahvaljujući oživljavanju automobilske industrije i dobroj žetvi. Inflacija je dosta usporila u poslednjih nekoliko meseci i sada je u granicama ciljnog nivoa centralne banke.
Postoje i brojni fiskalni problemi, a Međunarodni monetarni fond prognozira da će budžetski deficit u 2013. iznositi između sedam i osam odsto BDP-a. Javni dug je dostigao 60 odsto BDP-a i nastavlja da raste.
EBRD je u okviru prognoze iz maja predviđala privredni rast od 2,2 odnosno 1,9 odsto za 2013. i 2014, nakon negativnog rasta od 1,7 odsto iz 2012.
Banka navodi da će privrede zemalja jugoistočne Evrope nastaviti da se oporavljaju od veoma niskog rasta iz 2012. (u proseku 0,2 odsto), ali će njihov rast i dalje biti skroman.
Očekuje se da će rast u svim zemljama regiona biti pozitivan, uz prosek od 1,6 odsto u 2013. i 2,2 odsto u 2014, delom zahvaljujući optimističnim signalima iz evrozone, navodi se u saopštenju.
EBRD je snizila i prognozu privrednog rasta šireg regiona u tranziciji, koji obuhvata centralnu Evropu, Rusiju, centralnu Aziju i južni i istočni Mediteran na dva sa 2,2 odsto za 2013, nakon rasta od 2,7 odsto iz 2012, dok se iduće godine očekuje rast od 2,8 umesto 3,2 odsto.
Razlozi za slabiju regionalnu prognozu su kako ciklični (dugotrajno slaba inostrana tražnja), tako i strukturni (slab potencijal za rast, ograničeni izvori finansiranja investicija i nedovršene strukturne reforme), navodi EBRD.